kontakt +48 504 184 207 / Jarek

O mnie

Home / O mnie

Witaj poszukiwaczu przygód

Mam na imię Jarek

Należę chyba do ostatniego pokolenia ludzi, którzy w dzieciństwie bawili się w Indian. Każde wakacje, każdą wolną chwilę spędzaliśmy na gonitwach po lesie, szukaniu śladów, budowaniu szałasów i strzelaniu z łuków. Skąd to się brało? Nie wiem. Początkowo chyba z filmów o Dzikim Zachodzie, naśladowaniu innych, spontanicznie samo z siebie. Kiedy się zorientowałem, że książki są nie tylko po to aby się kurzyły na półkach, zacząłem z nich korzystać.

Zaczytywałem się w książkach Sat-Okha, Fiedlera, Wernica, Okonia, Maya, Coopera i innych. I tak zabawy przerodziły się w fascynację, cheć utożsamiania się z bohaterami, którymi byli oczywiście Indianie. Nie trwało to długo, ponieważ, kiedy wyrosłem z wieku dziecięcych zabaw, okazało się, że zostałem sam, żadnego z moich kolegów już to nie bawiło. Powoli i moja ścieżka zaczęła błądzić w innych kierunkach. Chociaż do książek często wracałem i sympatia do Rdzennych Amerykan pozostawała. Będąc już dojrzałym mężczyzną mającym żonę i dziecko dowiedziałem się, że są w Polsce ludzie o takich samych zainteresowaniach. Mało tego, mają ze sobą stały kontakt i regularnie w wakacje spotykają się już prawie od 20 lat. Nazwali się Polskim Ruchem Przyjaciół Indian. Inicjatorem tych spotkań był Sat-Okh, autor książek, które w dzieciństwie czytałem.

Szybko nawiązałem z nimi kontakt, poznałem ich, poznałem Sat-Okha (który niestety zmarł w lipcu 2003r.), ludzi których śmiało mogę nazwać swoimi przyjaciółmi. Bardzo mi pomogli w powrocie na 'indiańską ścieżkę'. Moja wiedza dzięki nim znacznie się poszerzyła. Teraz ja chętnie przekazuję ją innym. Wzorując się znowu na swoich przyjaciołach w kwietniu 2003 roku otworzyłem 'Skansen Indiański', do którego przyjeżdżają dzieci ze szkół i przedszkoli. Przez wiele lat zgromadziłem duży bagaż wiedzy oraz eksponatów związanych z Indianami Ameryki Północnej. Wrażenie jakie to wszytko robi na dzieciach motywuje mnie do dalszych starań. Mam nadzieję, że w dobie cywilizacji, pogoni za lepszym życiem, pieniądzem, dzieci docenią wartości, jakimi kierowali się ludzie, których biali nazwali Indianami.

Pozdrawiam moich przyjaciół oraz wszystkich, którzy odwiedzą tą stronę.Co nowego

 • Oferta indywidualna

  Oferta indywidualna

  Rzuty rzutkami, indiański połów ryb, rzuty na bizonie rogi, walki na równoważni szejeńskiej, wyścigi żółwi czy malowanie twarzy - to wszystko czeka na Was podczas wizyty w naszym skansenie w Solcy Małej.

  Zapraszamy
 • Oferta festynów

  Oferta festynów

  Pokaz tradycyjnych tańców i pieśni indiańskich z regionu Wielkich Równin i Prerii z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów muzycznych.
  Wystawa w indianskim Tipi, gry i zabawy indiańskie - zobacz ...

  Zapraszamy
 • Oferta prelekcji i wystaw

  Prelekcje i wystawy

  Prezentacja różnorodności strojów indiańskich, domostw i zwyczajów. Dowiecie się jaką rolę w kulturze Indian pełniły zwierzęta, które z nich były dla Indian święte i w jaki sposób czcili je i szanowali.

  Zapraszamy